Rinoplasti Burun Estetiği Öncesi Sonrası,Rinoplasti Fiyatı

 Rinoplasti Burun Estetiği Öncesi Sonrası,Rinoplasti Fiyatı

Rinoplasti burun estetiği ile yüzünüz ile uyumlu, artın orana sahip bir burun yapısına kavuşabilirsiniz. Peki burun estetiği sürecinde sizi neler bekliyor? Rinoplasti nedir? Şimdi bunları yanıtlayalım;

Rinoplasti Burun Estetiği Nedir?

Tıp terminolojisinde rinoplasti, halk arasında bilindiği şekliyle ise burun estetiği, burnun şeklini ve görüntüsünü değiştiren cerrahi bir girişimdir. Rinoplasti, burnu daha estetik bir görüntüye kavuşturmak için yapılabileceği gibi, nefes almayı iyileştirmek amacıyla uygulanabilir. Burnun üst kısmı kemik iken alt kısmı kıkırdak yapıdadır. Burnun şeklinin değiştirilmesi bu yapılardan biri veya birkaçı ile oynanmasını gerektirir. Rinoplasti öncesi doktorunuz yüzünüze en uygun ve imkân dahilinde olan burun şeklini oluşturmak için yüz özelliklerini ve burun yapınızı inceler; daha sonra size özel olarak bir plan yapılır.

rinoplasti ile burun estetiği nasıl yapılır

Burun Estetiği Ameliyatı Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoplasti yapılışı genel anestezi altında uygulanır. Doktorunuz ilacı size solutarak veya damar yoluyla verebilir. Genel anestezi esnasında tam bir bilinçsizlik halinde olursunuz ve işlem ile ilgili hiçbir ağrı duymazsınız. Anestezi uygulamasından sonra işleme tam olarak başlanabilir.

Burun estetiği için, burnun içerisinden veya alt kısmından küçük bir kesi açılır ve cilt ile kemik ve kıkırdak ayrılabilir. Doktorunuz bu şekilde kemik ve kıkırdak üzerinde gerekli değişiklikleri yapabilir. Ne kadar kemik ve kıkırdak çıkartılması gerektiği; hatta ne kadar kemik veya kıkırdak eklenmesi gerektiği burnunuzun yapısına ve elde edilmesi gereken sonuca göre değişir.

Ayrıca burnunuzda daha ciddi değişiklikler gerekiyor ise, kaburganızdan kıkırdak ve diğer bölgelerden de kemik alınması gerekebilir. Eğer burunda nefes almayı zorlaştıran bir eğrilik var ise işlem esnasında bu düzeltmeler de yapılabilir. Burunda arzu edilen değişiklikler yapıldıktan sonra cilt tekrar kemiğin ve kıkırdağın üstüne yerleştirilir ve açılan kesiler dikilerek kapatılır.

rinoplasti ile burun estetiği nedir

Burun Estetiğinin Rinoplasti Riskleri

Büyük bir ameliyat olarak görülebilecek olan rinoplastinin göz ardı edilemeyecek riskleri vardır. Bu olası riskler şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Anestezik maddeye karşı alerjik reaksiyon
 • Nefes alma güçlüğü (burun nedeniyle)
 • Burun şeklinde bozukluk
 • Burnun içinde ve çevresinde uyuşma
 • Yara izi
 • Septumda delinme
 • Ağrının ve şişliğin geçmemesi
 • Tekrar ameliyat olma gerekliliği

Rinoplasti Burun Estetiği Öncesi

Rinoplasti öncesi doktorunuzla konsültasyon yapabilirsiniz. Bu görüşmede işleme uygun bir aday olup olmadığınız ele alınır. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi detaylıca öğrenir ve hâlihazırda ameliyata engel teşkil eden bir hastalığınız olup olmadığını araştırır. Örneğin bir kanama bozukluğunuzun olması bu ameliyat için uygun bir aday olmadığınız anlamına gelir. Fizik muayene esnasında ise doktorunuz burnunuzda ne gibi düzeltmeler ve değişiklikler yapılması gerektiğini tespit eder ve bir nevi ameliyatı planlar.

İşlemden önce burnunuzun farklı açılardan fotoğrafları çekilebilir. Cerrahınız bir bilgisayar programı ile bu fotoğraflar üzerinde oynama yaparak olası sonuçlar ile ilgili olarak size fikir verebilir. Bu fotoğraflar ayrıca öncesi ve sonrası değerlendirmeler için de kullanılır.

İşlem öncesi burun estetiğinin sonuçlarını geliştirmek için başka ameliyatlara ihtiyacınız olup olmadığı da ele alınır. Eğer çeneniz çok küçük ise çene operasyonu ile burnunuzla daha uyumlu bir görüntü elde edebilirsiniz. Çene ameliyatı zorunlu olmasa da profilinizi maksimum seviyede iyileştirmek için tercih edilebilir.

Ameliyattan birkaç hafta önce kan sulandırıcı ilaç, gıda takviyeleri ve bitki çayları tüketmemeniz gerekir. Bu tür ilaçlar ve takviyeler işlem esnasında ve sonrasında kanama riskini arttırabileceği için dikkatli olunmalıdır. Cerrahınızın onay vermediği hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Sigara da iyileşme sürecini yavaşlatacağı için işlem öncesi ve sonrası en azından birkaç hafta sigara içmeyin. Sigara kan dolaşımını olumsuz etkiler; yara iyileşmesini geciktirir ve enfeksiyon riskini arttırır. (kaynak)

Rinoplasti Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği rinoplasti ameliyatı sonrası gözlerinizde ve yüzünüzde ödem ve morarma olabilir. Bu durum son derece normaldir ve geçicidir. Bu süreçte şişlikleri ve kanama riskini azaltmak için başınız göğsünüzden yukarıda olacak şekilde yatmalısınız. Bunun için iki kat yastık kullanabilirsiniz. Sargılar ise genellikle en fazla bir hafta kadar alınmaz. Burnunuzun desteklenmesi için ise bir atel kullanılır. Bu atel de bir hafta kadar alınmaz.

Ameliyattan sonra pansuman çıkartıldığı zaman kanama ve akıntı olması normaldir. Bunu tutması için burnunuza bir ped yerleştirilebilir. Kanama ve şişme riskini azaltmak ve başka komplikasyonları önlemek için birkaç hafta şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 • Burnunuz bandajlıyken doğrudan tazyikli su kullanmayın ve yüzünüze sert bir şekilde su vurmaması için duşun altına girmeyin.
 • Burnunuzu sümkürmeyin.
 • Aşırı mimik yapmayın ve fazla kahkaha atmayın.
 • Kabız olmamak için lifli gıdalar tüketin.
 • Dar giysiler giymeyin.
 • Dişlerinizi sert fırçalar iseniz üst dudağınız ve dolayısıyla burnunuz kıpırdar. Bu nedenle dişlerinizi sert fırçalamayın.

Rinoplasti Burun Estetiği Yaptıranların Öncesi Sonrası Halleri

Rinoplasti ile burun estetiği yaptıranların öncesi sonrası fotoğraflarını inceleyerek, kendi sonucunuzu yakın olarak tahmin edebilirsiniz. İşte burun estetiği rinoplasti öncesi sonrası fotoğrafları;

rinoplasti ile burun estetiği öncesi sonrası rinoplasti öncesi sonrası

burun estetiği öncesi sonrası

Rinoplasti Burun Ameliyatı Fiyatları

Rinoplasti fiyatı kişiden kişiye oldukça farklılık gösterebilmektedir. Bunun sebebi herkesin farklı sorunu ve dolayısıyla da farklı tedavi süreci olmaktadır. Rinoplasti ameliyatı fiyatı almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!