Kadınlarda Saç Ekimi Süreci ve Kadın Saç Ekimi Fiyatları

 Kadınlarda Saç Ekimi Süreci ve Kadın Saç Ekimi Fiyatları

Kadınlarda saç ekim süreci erkeklerde olduğu gibi ilerlemektedir. İşte kadın saç ekimi süreci;

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesi, çoğunlukla 20’li yaşlardan sonra erkeklerde görülen bir sorun olsa da kadınlar da saç dökülmesinden muzdarip olabilirler. Saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi için başarılı ve etkili bir tedavi yöntemi olsa da saç dökülmesi sorunu yaşayan her kadın bu tedavi yönteminden erkekler kadar verim almayabilirler. Bunun nedeni erkeklerdeki saç dökülmesi vakalarını çoğunluğunun androgenetik alopesiden kaynaklanması fakat kadınlarda saç dökülmesinin daha farklı nedenlerden kaynaklanabilmesidir.

kadınlarda saç dökülmesi

Esasen androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinir), genetik yatkınlık ve hormonların bir araya gelmesinden kaynaklanan saç dökülmesi tipidir. Bu tür saç dökülmelerinde ense bölgesindeki saçlar korunur çünkü bu bölge dökülmeye neden olan DHT hormonuna karşı dirençlidir. Aynı tür saç dökülmesi kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi olarak bilinir ve bu tür saç dökülmelerinde saç ekimi faydalı olabilir. Fakat kadınlarda genellikle diffüz alopesi denilen kafa derisinde yaygın saç dökülmesi vardır ve bu durumdan ense bölgesi de etkilenir. Bu durumda ense bölgesinden toplanacak yeterli saç olmayabileceği gibi eğer saç dökülmesinin nedeni hormonlar değilse donör bölgeden yeterli saç toplansa bile işlemden sonra saç dökülmesi devam edebilir.

Buna ek olarak kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi vakalarında donör bölge de DHT hormonundan etkilenebilmektedir. Bu durumda androgenetik alopesi vakalarının kadınlarda erkeklerden daha farklı bir yol izlediğini söyleyebiliriz. Bu durumda kadın tipi saç dökülmesinden muzdarip olan kadınlar da saç ekim işlemi için uygun adaylar olmayabilirler. Peki bu durumda kadınlarda saç ekimini mümkün kılan istisnai durumlar nelerdir?

Kadınlarda saç ekimine uygun olan adaylar

Kadınlarda saç dökülmesinin nadiren saç ekiminden fayda göreceği uzmanların fikridir. Ancak bazı durumlarda kadınların da saç ekimi ile başarılı sonuçlar elde etmesi mümkündür. İşte kadınlarda saç ekimine uygun durumlar:

  • Traksiyon alopesisi nedeniyle saç dökülmesi olan kadınlar. Bu tür saç dökülmesinde kişi saçlarını çekmeden duramaz ve neticede baskıya dayanamayan saçlar kopar ve dökülür.
  • Daha önce kozmetik veya plastik cerrahi geçirmiş ve kesi yerlerinde saç dökülmesi olan kadınlar.
  • Erkek tipi kelliğine uygun saç dökülme modeli olan kadınlar. Bu modelde saç çizgisi geriye doğru azalır ve tepe noktasında azalma iyice belirgindir. Bununla beraber ense kısımda dökülme yoktur.
  • Yanıktan ötürü saçları dökülenler.
  • Alopesi marginalis nedeniyle saçı dökülen kadınlar.

kadın saç ekimi sonuçları

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimi erkeklerde uygulanan saç ekiminden farklı değildir. Doktorunuzla beraber size uygun olan saç ekim tekniğine karar verebilirsiniz. Bununla beraber kadınlar çoğunlukla traşsız saç ekimi olarak da bilinen DHI saç ekimi yöntemini tercih ederler. Bu saç ekimi FUE yönteminin altında sınıflandırılan ve özel bir kalem vasıtasıyla uygulanan saç ekim tekniğidir. DHI saç ekiminde saçların tıraş edilmesi gerekmediği için kadınlar için belki de en uygun saç ekim yöntemidir. DHI saç ekiminin aşamaları şunlardır:

  • Her saç ekim yönteminde olduğu gibi öncelikle bir muayene ve hazırlık aşaması gerekir. Doktorunuz fizik muayeneden sonra saç derinizde herhangi bir hastalık olup olmadığını araştırır. Ayrıca kan testleri ile de işlemden sakınılmasını gerekecek bir sağlık sorununuz olup olmadığı araştırılır. İşlemden fayda görecek bir saç dökülmesi tipiniz olması durumunda planlama aşamasına geçilir.
  • Planlama aşamasında ameliyatta hangi teknik kullanılacağı, ne kadar saç ekilmesi gerektiği, donör bölgede yeterli miktarda saç kökü olup olmadığı incelenir. Daha sonra saç çizgisinin nasıl çekileceğine karar verilir. Saç çizgisi saç ekiminin doğal görünmesi üzerinde doğrudan etkisi olan bir detaydır. Fazla simetrik bir saç çizgisi kötü gözükür. Ayrıca saç çizgisinin çok aşağıda çekilmesi alnın dar görünmesine; çok yukarıda çekilmesi ise alnın çok geniş görünmesine neden olabilir.
  • Planlama aşamasından sonra artık teknik olarak saç ekimi işlemine geçilebilir. İşleme doktorunuz lokal anestezi uygulaması ile başlar. Lokal anestezi sayesinde işlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı duymanız engellenir.
  • Lokal anesteziden sonra artık donör bölgeden greftler toplanabilir. Donör bölge ense bölümü olabileceği gibi vücudun diğer kıllı bölgeleri de olabilir. Bununla beraber en uygun donör bölge ense kısmıdır. Doktorunuz bu aşamada mikro motor veya manuel punch yöntemlerinden birini kullanarak greftleri toplar.
  • Son olarak artık toplanan greftler kellik olan bölgelere ekilebilir. DHI tekniğinde greftler bekletilmeden doğrudan ekim işlemine geçilir. Bunun için doktorunuz greftleri Choi implanter kalemine takar ve kanal açarken aynı anda saçları da eker.

Kadınlarda saç ekimi ne kadar başarılı olur merak ediyor iseniz, bu makale ile sorunuza cevap bulmuş olmalısınız. Kadınlarda saç ekimi, saç ekiminin nedenine ve tipine bağlı olarak değişir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Kadın Saç Ekimi Öncesi Sonrası

Kadın saç ekimi öncesi sonrası fotoğrafları şu şekilde;

kadın saç ekimi

kadın saç ekimi sonuçları

istanbul kadın saç ekimi öncesi sonrası

kadın saç ekimi öncesi sonrası

kadın saç ekimi öncesi sonrası

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!