Kaş ve Kirpik Ekimi

 Kaş ve Kirpik Ekimi

Kaş ve kirpik ekimi saç ekim standart prosedürleri ve teknikleri ile yapılmaktadır. Peki nedir bu kaş ekimi ve nası yapılır?

Kaş Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi, doğuştan seyrek kaşları olan kişilerin veya zaman içerisinde çeşitli nedenlerle kaşları seyrelen kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Kaşlar doğuştan seyrek ise renkleri çok açık olabilir veya çok ince olduğu için seyrek görünüyor olabilir. Çeşitli kimyasal uygulamalar veya yara ve yarık izlerinden ötürü de kaşlarda açıklıklar olabilir. Bu durumda en etkili tedavi yöntemi kaş ekimidir çünkü uzun vadelidir ve etkileri belirgindir.

Kaş ekimi diğer saç ekim işlemlerine benzer bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak ekilecek olan kıl kökü sayısı daha az olduğu için işlem 3-4 saat kadar sürer. Bu anlamda standart saç ekimine göre daha avantajlıdır. Doktorunuz tıpkı saç ekiminde olduğu gibi önce sizi muayene edecek ve kaşlarınızın dökülmesinin nedenini tespit etmek isteyecektir. Kaş dökülmesinin nedeni tespit edildikten sonra işlem için uygun bir aday olup olmadığınıza karar verilir ve işleme geçilir.

kaş ekimi nasıl yapılır

Kaş ekiminde genellikle FUE yöntemi kullanılır. Bu yöntemde doktorunuz ense bölgesinden saç foliküllerini tek tek toplar. Mikromotor FUE veya manuel punch olmak üzere iki farklı greft toplama yönteminden birini tercih edebilir. Mikromotor cihazı greftleri otomatik olarak tek tek toplar. Manuel punch yönteminde doktorunuz punch isimli bir alet yardımıyla saç köklerini kendisi tek tek toplar. Greftler toplandıktan sonra doktorunuz kanalları açar ve toplanan greftleri kanallara eker. Kıl köklerinin kaşların doğal çıkış yönüne göre ekilmesi önemlidir. Aksi takdirde kıllar uzadığında düzensiz bir görüntü oluşacaktır.

Kaş ekimi tamamlandıktan sonra tıpkı saç ekiminde olduğu gibi işlemin sonuçlarını görmek için bir süre beklemeniz gerekir. Kaşlar genellikle 3 ay içinde çıkmaya başlar ancak belirgin bir şekilde çıkmaları ve oturmaları 6 ila 7 ayı bulur. Buna ek olarak saçlarda olduğu gibi kaşlarda da ekim sonrası dökülme yaşanır. Ekimden 2 hafta sonra dökülen kirpikler tekrar çıkmaya başlayacağı için korkmanız gerekmez.

Kirpik Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kirpik ekimi de kaş ekimi ile benzer bir şekilde uygulanır. Bununla beraber kirpiklerin gözlere çok yakın olması işlemin hassas bir şekilde gerçekleştirilmesini gerektirir. Yanlış ve özensiz bir hareket gözlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle işinin uzmanı ve profesyonel bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Kirpik ekimi işleminde doktorunuz öncelikle saç köklerini toplar. Bunun için ense kısmı veya erkeklerde favori kısmı uygundur. Hatta ensede yeterince kıl bulunmaması durumunda bacaklardan bile toplanabilir. Hangi bölgenin donör bölge olarak en elverişli ve uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir. Doktorunuz greft toplamaya başlamadan önce lokal anestezi ile işlem bölgelerini uyuşturabilir. Böylece işlem esnasında ağrı ve acı hissetmemeniz sağlanır. Lokal anestezi maksimum yarım saat sonra etkisini gösterir ve işleme başlanır.

Kıl kökleri toplandıktan sonra kanallar açılır. Kanalların doğal kirpiklerle uyumlu bir şekilde açılması kirpikler ekildikten sonra hoş bir görüntünün sağlanması açısından önemlidir. Kanal açma işleminin akabinde doktorunuz toplanan greftleri tek tek kanallara yerleştirir. İşlem tamamlandıktan sonra doktorunuzun tavsiyelerine uymanız komplikasyon riskinin önlenmesi açısından önemlidir. Ayrıca kirpik ekimi sonrası gözlerin etrafında bir miktar şişme olması normaldir ve bu durum birkaç hafta içerisinde geçer.

kas ekimi operasyonu sonrasi

Kaş ve Kirpik Ekiminin Olası Zararları ve Riskleri

Saç ekimi işlemleri genellikle güvenli prosedürlerdir. Kaş ve kirpik ekimi de çoğunlukla ciddi riskleri ve yan etkileri olmayan işlemlerdir. Ancak bu iki işlemde de belirgin bir dezavantaj bulunur: kirpikler de kaşlar da ekimden sonra uzamaya devam eder. Normal şartlarda ne kirpikler ne de kaşlar uzamaya devam eder. Ancak donör bölgeden toplanan kıl köklerinin uzayan saçlar olması ekilen kirpiklerin de uzamasına yol açar. Bu durumda işlem sonrası belirli aralıklarla kaş ve kirpik şekillendirmesi yapmanız gerekecektir.

Buna ek olarak kirpikler ve kaşlar gözlere yakın bir bölgede olduğu için doktorun özensiz bir hareketi gözlere zarar verebilir. Ayrıca kirpiklerin yanlış ekilmesi durumunda gözün içine doğru uzayabilir. Bu da gözlerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle kirpik ekimi doktorun özenle çalışması gereken bir estetik operasyondur.

Kaş ve Kirpik Ekimi Öncesi Sonrası Fotoğrafları

İşte kaş ve kirpik ekimi yaptıranların yorumları ve öncesi sonrası fotoğrafları;

kirpik ekimi öncesi sonrası fotoğrafı

kirpik ekimi öncesi sonrası

kirpik ekimi sonrası

kirpik ekimi sonrası

kaş ekimi öncesi sonrası

kaş ekimi öncesi sonrası

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!