Karın Germe Ameliyatı Nedir? Öncesi Sonrası ve Fiyatları

 Karın Germe Ameliyatı Nedir? Öncesi Sonrası ve Fiyatları

Karın germe ameliyatı ve yöntemleri ile sarkık ve fazla yağ görünümü ortadan kaldırılabilmektedir. Peki karın germe ameliyatı nedir? Karın germe ameliyatı nasıl yapılır? Hepsi bu yazımızda!

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Düz bir karın neredeyse herkesin hayalidir ancak sürekli kilo alıp vermekten ötürü deride sarkmalar, birkaç kilo fazladan ötürü karında yağ birikimi ve diyet ve egzersize rağmen bir türlü şekillenmeyen bir karın sık görülen bir sorundur. Plastik cerrahi operasyonları günümüzde o kadar gelişti ve çeşitlendi ki sadece karın germe operasyonu ile sıkı bir karna kavuşmanız mümkün.

Karın germe ameliyatında amaç fazla yağı ve deriyi ortadan kaldırarak karnın gergin ve sıkı bir görünüme kavuşturulmasıdır. Bazen bu ameliyat karındaki yağların alındığı liposuction uygulaması ile karıştırılır fakat belirtmekte fayda var ki bu iki prosedür birbirinden tamamen farklıdır. Gene de arzu ederseniz prosedür esnasında liposuction da yaptırabilirsiniz. Bu iki uygulama ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir arada yapılabilir. Bununla beraber karın germe ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve gerçekten ihtiyacınız olmadığı müddetçe bu ameliyatı yaptırmamanız daha doğru olacaktır.

karın germe ameliyatı nasıl yapılır

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı bir saat ile beş saat arasında sürebileceği için ciddi bir ameliyattır. Genel anestezi altında uygulanan bu işlemde kullanılacak teknik karın derisinin durumuna ve derinin nereden alınacağına göre değişebilir. Karın germe ameliyatı genel olarak iki şekilde yapılabilir.

 1. yöntem:
 • Cerrahınız önce karnın alt kısmı boyunca uzun bir kesi açar
 • Daha sonra göbek deliğinin altında bulunan karın duvarından deriyi iki taraftan ayırır.
 • Ayırdıktan sonra fazlalık yağı ve deriyi çıkartır
 • Son olarak kalan deriyi bir araya getirir ve diker.
 1. yöntem:
 • Pubik bölgenin üstünde alt karın boyunca, kalçanın bir tarafından diğer tarafında uzun bir kesi yapılır
 • Göbek deliğinin etrafındaki dokuyu açmak için ikinci bir kesi yapılır
 • Deri karın duvarından ayrılır
 • Karın kasları tekrar hizalanır
 • Fazlalık olan yağ ve deri çıkartılır
 • Göbek deliği tekrar oluşturulacak şekilde kesi açılır ve bu deri yerine dikilir
 • Kalan deri de bir araya getirilerek yerine dikilir.

karın germe ameliyatı yapılışı

Bu operasyonu kimler yaptırabilir?

Esasen herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve karın bölgesinden şikayetçi olan herkes bu ameliyatı yaptırabilir. Özellikle birden fazla hamilelik yaşayan ve karın bölgesi gevşeyen ve genişleyen kadınlar bu işlem için oldukça uygundur. Ayrıca daha önce obezite hastası olan ve kilolarını verdikten sonra egzersize rağmen karın bölgesi sıkılaşmayan kişiler de bu işlemden fayda görecektir.

Ancak eğer yakın zamanda hamile kalmak gibi bir düşünceniz var ise bu ameliyatı daha sonraya ertelemeniz en doğrusu olacaktır. Bunun nedeni işlem esnasında dikey kasların sıkılaştırılması ve hamileliğin bu kasları tekrar gevşetebilecek olmasıdır. Ayrıca henüz fazla kilolarınızı vermediyseniz ve önünüzde yoğun bir diyet programı var ise bu ameliyatı kilolarınızı verdikten sonraki sürece ertelemelisiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı sonrası bir süre normal hayatınızdan feragat etmeniz gerekecek. Yaklaşık olarak bir ila bir buçuk ay işe gitmemeniz ve egzersiz kısıtlaması yapmanız elzem. Ayrıca birkaç hafta boyunca arama kullanmanız da yasak.

Bununla beraber ameliyat sonrası tam iyileşmenin gerçekleşmesi bir buçuk ayı bulur. Bu süre zarfında bazı pratiklerle iyileşme sürecini destekleyebilirsiniz. Özellikle şişliği azaltmak için 6 hafta boyunca korse giyebilirsiniz. Ancak dikişlerinizi zorlamamak için vücudunuzu gerecek hareketler yapmamalısınız. Daha ziyade dizleriniz bükülü bir şekilde durmalı ve karın bölgesindeki baskıyı azaltmalısınız. 6 hafta sonra genellikle korseyi çıkartmanız istenir. Buna ek olarak karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki en azından bir ay boyunca yasaktır. Doktorunuzun da tam olarak iyileştiğinize onay vermesi halinde normal hayatınıza dönebilir ve eskisi gibi egzersiz yapabilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatının Yan Etkileri

Karın germe ameliyatının genel olarak ağır yan etkileri ve riskleri yoktur. Ancak karın bölgesinde yapılan kesiden ötürü karnın alt kısmında yara izi kalır. Ayrıca ikinci yöntem olan kapsamlı karın germe ameliyatı dolayısıyla göbek bölesinde de yara izi kalabilir. Karın germe ameliyatı sonrası ortaya çıkabilecek diğer yan etkiler ve sorunlar ise şunlardır:

 • Dikiş yerinden dolayı karnınız geriliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu his nedeniyle dik olarak ayakta durmakta zorlanabilirsiniz. Bu durum zamanla geçeceği için endişe etmenizi gerektiren bir durum değildir.
 • Birkaç ay süresince karın bölgesinde uyuşma hissi devam edebilir.
 • Operasyon bölgesinde morarma olması ve ağrı hissedilmesi yaygındır.
 • Kırmızı ve kabarık izler oluşabilir ancak bu izler 6 hafta içerisinde geçer.
 • Yaranın üzerinde sıvı oluşabilir ancak bu geçicidir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Karın germe ameliyatı yaptıranların yorumları ve öncesi sonrası fotoğrafları size sonuçlar hakkında bilgi verebilir. İşte karın germe öncesi sonrası halleri;

karın germe ameliyatı deri sıkılaştırma

karın germe ameliyatı önce sonra

karın germe ameliyatı öncesi sonrası

karın germe ameliyatı sıkılaştırma sonrası

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatı almak için iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!