Çene Estetiği Yaptıranların Öncesi Sonrası ve Fiyatları

 Çene Estetiği Yaptıranların Öncesi Sonrası ve Fiyatları

Çene görünümünde ve estetiğindeki problemler çeşitli tedaviler ile çözülebilmektedir. Peki nedir bu çene estetiği ve çene estetik yöntemleri?

Çene Estetiği Nedir?

Mentoplasti olarak da bilinen çene estetiği ameliyatı; çenenin implantla güçlendirilmesi veya küçültülerek yeniden şekillendirilmesinden oluşan cerrahi bir prosedürdür. Yüz orantısını iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen bu prosedür vasıtasıyla kişinin kendine olan güvenini ve özsaygısını güçlendirmesi mümkündür. Esasen bazı kişilerde çene o kadar orantısızdır ki özgüven kaybına neden olacak kadar kişiyi rahatsız edebilir. Bu tür müdahaleler ile, yüz hatları tam bir uyum içine girer ve çene, alın, yanak ve burun birbirine göre dengelenir.

Bu işlemler esnasında çene ileriye doğru hareket ettirilebileceği gibi silikon implant ile büyütülebilir. Bazen de, öne veya yanlara doğru aşırı çıkıntı yapan bir çene törpülenerek daha estetik bir görüntü oluşturulabilir. Ayrıca çene bozuklukları iyileştirildiğinde kişinin çiğnemesi ve dolayısıyla yemek yemesi de kolaylaşabilir. Bu ameliyat esnasında burun kusurları da düzeltilerek daha da uyumlu bir yüz elde etmek mümkündür.

cift cene estetik ameliyati

Çene Estetiği Nasıl Uygulanır?

Çene estetiğinin nasıl uygulandığı hangi ameliyat türü ve çenedeki hangi kusurun düzeltildiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaygın olarak başvurulan çene estetiği yöntemleri şunlardır:

Çene implantı ile çene büyütme

En çok uygulanan çene büyültme yöntemi olan çene implantında çenenin hacmini değiştirmek için implant kullanılır. İmplantlar sentetik materyal, silikon, kemik ve diğer maddelerden oluşabilir. Bununla beraber kişi çene şeklinden ve diş hizalanmasından rahatsız ise bu işlem ile çözüme kavuşamaz. Ancak sadece çenesinin çok küçük olmasından rahatsız olan kişiler bu prosedürden fayda görürler. Çene implantı ameliyatında, çene altından veya alt dudağın iç kısmından bir kesi açılır ve implantlar uygun şekilde yerleştirilir.

Yağ ve Dolgu Maddesi ile Çene Büyütme

İmplanta alternatif olarak çeneye yağ enjeksiyonu ve yumuşak dolgu transferi ile çenenin büyütülmesi mümkündür. Bununla beraber bu seçenekler implant kadar kalıcı olmayabilir. Çene dolgusu olarak da bilinen bu işlemde, cerrahi kesi yoktur ve iyileşme süresi de daha kısadır. Bununla beraber sonuçlar geçicidir. Çeneye hyaluronik asit veya başka maddeler içeren dolgular enjekte edildiğinde, işlemin sonuçları 2 yıl kadar devam edebilir. Dermal dolgu ile 5 dakikada yepyeni bir çeneye kavuşmanız mümkündür.

Çene Düzeltme Ameliyatı

Çenenin “cadı çenesi” olarak adlandırılacak biçimde kıvrımlı bir şekilde dışarı dönük olduğu sorunda çene düzeltme ameliyatından faydalanılır. Kemiklerin kesilmesi ile kemik yapısının düzeltilmesini gerektiren bu sorunda ameliyat esnasında lokal anestezi kullanılabilir. Hastanın yüz orantısını daha da geliştirmek için ameliyat sırasında implant da yerleştirilebilir.

cene estetik ameliyat oncesi sonrasi

Çene Küçültme Ameliyatı

Çene küçültme ameliyatı ile çenesi çok büyük olan kişiler istedikleri yüz orantısına kavuşabilirler. Genel anestezi altında uygulanan bu işlem bir saat sürer. Çene kemiği ile cildi ayırmak için çenenin altından ve ağzın içinden kesi yapılarak içeri girilir ve fazla doku ve kemik alınır. Bu işlem esnasında pürüzleri ve açı ile ilgili sorunları düzeltmek için implant da kullanılabilir. Böylece işlemin sonuçları en üst seviyeye taşınabilir. Bu işlemde daha dengeli veya daha kadınsı bir ifade kazanmak için çene kemiği inceltilir. Bu işlem için uygun bir aday olmanız için yüz kemiklerinizin gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Ayrıca diş ve diş eti hastalığınız var ise bu ameliyat size uygun değildir.

Çene Estetiği Süreci

Çene estetiği öncesi ilk adım işinin ehli ve tecrübeli bir plastik cerrah bulmaktır. Eğer işinde başarılı bir cerrah tarafından ameliyat edilmez iseniz istediğiniz sonuçlara ulaşamayabilirsiniz. Daha sonra konsültasyon esnasında doktorunuz size çene tedavi yöntemleri hakkında bilgi verir. Bu esnada prosedürün riskleri ve yan etkileri hakkında da gerekli detaylar anlatılır. Buna ek olarak işlem öncesinde doktorunuz herhangi bir hastalığınız olup olmadığı, daha önce geçirdiğiniz hastalıklar ve önceden kullandığınız ilaçlar ile hâlihazırda kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Ayrıca ameliyat öncesi kan inceltici ilaç kullanımını en az bir hafta önceden bırakmanız gerekir. Kan dolaşımını olumsuz etkileyerek yara iyileşmesini geciktirdiği için sigarayı da bırakmalısınız.

Çene estetiği ameliyatı sonrası ise iyileşme süreci boyunca komplikasyon riskini azaltmak için bazı hususlara uymalısınız. Mümkünse sigara içmemeli, kan inceltici ilaç kullanmamalı ve besleyici bir diyetle beslenmelisiniz. İşlem sonrası ağrıya karşı doktorunuz ağrı kesici reçete edeceği için bu konuda endişe etmeniz gerekmez. İşlem bölgesindeki pansuman ise 2 ila 3 gün içerisinde çıkacaktır. Buna ek olarak işlem sonrası birkaç hafta ağır spor yapmamalı ve vücudunuzu zorlamamalısınız. Ancak çene estetiği iyileşme süresi birkaç hafta ile sınırlıdır diyebiliriz.

Çene Estetiği Öncesi ve Sonrası

Çene estetiği yaptıranların yorumları ve öncesi sonrası fotoğrafları, uygulama yaptırırsanız alacağınız ortalama sonuçları tahmin etmeniz açısından faydalı olacaktır. İşte çene estetiği öncesi sonrası fotoğrafları;

cene estetigi sonuclari

cene estetik ameliyati cene estetigi oncesi sonrasi

Çene Estetiği Fiyatları

Çene estetiği fiyatı şikayete ve dolayısıyla uygulanacak olan tedaviye göre değişiklik gösterecektir. Çene estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!