Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Tedavisi Önce Sonra Fiyatları

 Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Tedavisi Önce Sonra Fiyatları

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun normalden daha fazla olduğu ve kadınlara benzer bir şekilde memelerin büyüdüğü bir rahatsızlıktır. Genellikle östrojen ve testosteron hormonlarının dengesiz olmasından kaynaklanan bu durum tek bir memeyi etkileyebileceği gibi iki memede birden de görülebilir.

Yeni doğanlarda, ergenlik çağındaki erkeklerde ve yaşlı erkeklerde, hormonlarda gerçekleşen değişiklikler erkeklerde meme büyümesi ile ilgili olabilir. Genellikle ciddi bir sorun olmayan bu durum estetik kaygılardan ötürü rahatsız edicidir. Kendi kendine dahi geçebilen jinekomasti eğer inatçıysa ve geçmiyorsa ilaç tedavisi veya jinekomasti ameliyatı gerekli olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı ile Jinekomasti Tedavisi Nedir?

Jinekomasti ameliyatı, başka tedavilerden fayda görmeyecek derecede ilerlemiş olan jinekomasti sorununa karşı uygulanan ve erkeklerde memenin küçültülmesinin ve düzleştirilmesinin sağlandığı medikal bir prosedürdür. Jinekomasti çok ilerlediyse memeler sarkabilir ve meme başını çevreleyen koyu cilt kısmı düzensizleşebilir. Bu durumda ameliyat esnasında areola ismi verilen meme başı çevresi de iyileştirilir ve fazlalık deri alınır. Jinekomastiye karşı uygulanan plastik cerrahi ameliyatına redüksiyon mamoplasti denir.

jinekomasti tipleri

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Tapılır?

Jinekomastinin en etkili tedavisi olan cerrahi müdahale bu sorunu kesin olarak ortadan kaldırabilir. Bu ameliyatta farklı teknikler kullanılabilir. Glandüler jinekomasti durumunda sert meme dokusu daha fazladır ve bu dokunun çıkartılması ile sorun tedavi edilir. Karışık tip jinekomastide glandüler doku ve yağ dokusu fazladır ve hem ameliyat hem de liposuction beraber kullanılabilir. Yağ dokusunun fazla olduğu jinekomastide liposuction fayda sağlayabilir.

Jinekomasti Hormon Tedavisi

İyi huylu prostat hiperplazisi, prostat kanseri vb. durumları tedavi etmek için kullanılan anti-androjenler jinekomastiye neden olabilir. Bunun dışında belli dönemlerde yaşanan hormonal değişiklikler de erkeklerde memelerin büyümesine yol açabilir. Bu durumda bu ilaçlar kesildiğinde ve hormonal artış olan dönemler geçtiğinde sorun ortadan kalkabilir. Ayrıca hormon dengesizliği durumunda östrojeni etkisiz hale getiren tamoksifen isimli bir ilaç eğer jinekomasti ilerlemediyse fayda gösterebilir. Eğer çok ilerlediyse ameliyat veya liposuction zorunlu olabilir.

jinekomasti

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi

Jinekomasti ameliyatı öncesi iyice düşünmek ve tüm faktörleri hesaba katarak ameliyata karar vermek önemlidir. Ergenlik dönemindeki hormonal değişikliklerden kaynaklanan sorunlarda hormonal denge sağlandığında jinekomasti gelişebileceği için, ergenlik döneminde birkaç yıl beklemek gerekebilir. Eğer belirtiler birkaç yıl içerisinde düzelmez ise ameliyata karar verilebilir.

Ayrıca meme büyümesi olan bir kişi mutlaka öncelikle bir endokrinoloğa başvurmalı ve doktorun fikrini almalıdır. Gerekli muayene, tahlil ve tetkik yapıldıktan sonra tedaviye karar verilebilir. Eğer jinekomasti bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmıyor ise ameliyat plastik cerrah tarafından gerçekleştirilir. Ameliyata kesin karar verildiyse anestezi uzmanı da hastanın genel sağlık durumuna göre işlem hakkında bilgilendirilmelidir. Jinekomasti ameliyatı öncesi aspirin gibi kan inceltici tüm ilaçlar, gene kan inceltici özelliği olan balık yağı ve bazı bitkisel çaylar ve gıda takviyeleri kesilmelidir. Esasen ameliyattan bir hafta önce doktorunuzun onay vermediği hiçbir şeyi kullanmamalısınız. Ayrıca işlem öncesi sigara ve alkol kullanımını bırakırsanız jinekomasti ameliyatı sonrası komplikasyon riskini azaltabilir ve daha kolay bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gerekenler ve süreç genel olarak şöyledir:

  • Ameliyat sonrası akıntıyı toplamak için birkaç gün dren kullanmanız gerekebilir.
  • Dikişleriniz işlemden sonra 6-7 gün sonra alınır.
  • İşlem sonrası yaklaşık olarak 6 hafta boyunca ağır egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
  • Ameliyattan sonraki 3 gün boyunca fazla hareket etmemek ve kol ve omuz bölgesini özellikle hareket ettirmemek gerekir.
  • Duş çok uzun sürmemelidir.
  • Jinekomasti ameliyatı sonrası bu ameliyatın korsesi giyilebilir.
  • Ameliyattan 3 gün sonra hafif yürüyüşlere başlayabilir ve işinize dönebilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci ameliyatta kullanılan tekniğe göre de değişebilir. Eğer hastada cerrahi müdahale yapıldıysa genel anestezi kullanılır ve bir gün hastanede yatılması gerekebilir. Liposuction ile yapılan işlemlerde iyileşme süreci daha kolay geçer. Vaser liposuction ile alınan meme yağlarından 3 hafta sonra arzu edilen sonuçlar görülebilir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında ödem de görülebilir ancak bu durum geçicidir. İşlem sonrası birkaç hafta içerisinde ödem tamamen kaybolur. Hafif kas ağrıları da yaygın olarak görülür ve endişe edilecek bir durum değildir.

Jinekomasti Tedavisi Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Jinekomasti ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflarını inceleyerek tedavinin olumlu sonuçlarını görebilirsiniz. İşte Jinekomasti ameliyatı öncesi sonrası fotoğrafları;

Jinekomasti öncesi sonrası

Jinekomasti tedavisi sonrası

Jinekomasti tedavileri

Jinekomasti ameliyatı öncesi sonrası

Jinekomasti Ameliyatı ile Jinekomasti Tedavisi Fiyatları

Jinekomasti tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak ve süreci öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!