Mide Balonu Nedir? Mide Balonu Öncesi Sonrası Fiyatları

 Mide Balonu Nedir? Mide Balonu Öncesi Sonrası Fiyatları

Mide balonu ile ameliyatsız bir şekilde obezite probleminiz tedavi edilebilmektedir. Peki mide balonu nedir, nasıl yapılır?

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu (intragastrik) ameliyatsız bir biçimde yalnızca endoskopi ile uygulanan ve silikon bir yapıya sahip aygıttır. Genel olarak sedasyon halinde gerçekleştirilen bu işlemde, özel serum sıvısı dahil edilen ve mideye uygun olarak şişirilen balon, midenin olması gerektiği bir bölgesine yerleştirilir. Bu sayede kişide acıkma hissi azalır ve zayıflama desteklenir. Temel ve kökten çözüm sunması açısından tercih edilebilir. Mide balonu genel hatlarıyla tüp mide ameliyatının sonuçları kadar kesin kazanımlar sağlamaz. Bunun yerine destekleyici ve alternatif bir tedavi olarak karşımıza çıkar. Mide balonu uygulaması yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika arasında tamamlanır.

mide balonu nasıl yapılır

Mide Balonunun Yapısı Nasıldır?

Sıklıkla yaklaşık 500 ml civarı bir sıvı ya da özel biçimde hava ile balonlar şişirilir. Bu söz konusu balonların boyutları büyüdükçe, mide organında doygunluk duygusu artar ve daha sonradan oluşacak olan iştah kaybını garanti altına alır. Hasta bu uygulamadan sonra midesini devamlı dolu gibi hissedecektir ve normaldekinden daha az acıkma hissi duyacaktır.

Mide balonu sonrası alkol içilebilir mi?

Sigara ve alkol mide balonu uygulamasının öncesinde ve sonrasında uzak durulması gereken öğelerdir. Sigara ve alkol reflü olasılığını önemli ölçüde arttırır. Alkollü içeceklerin kalorisi ayrıca yüksektir. Bira arpadan imal edilir. Likör veya rakı gibi alkollü içecekler de zayıflama sürecini sekteye uğratmakla kalmaz, mideye zarar verirler. Uygulamadan en az 1 hafta önce alkol kullanımı kesilmeli, sonraki 2-3 hafta içinde de alkollü içeceklerin herhangi birinden tüketilmemelidir.

Mide balonu ameliyatı kimler için uygundur?

Mide balonu vücut kitle endeksi 25 veya daha fazla olan, obezite probleminden muzdarip bireylere genellikle önerilmeyen bir tedavi seçeneğidir. Mide balonu ameliyatının kitle endeksi 10 ila 15 gibi daha düşük sayılarda olan, karbonhidrat merkezli beslenmeye alışmış, olması gerekenden daha büyük porsiyon besinler tüketen, fazla kiloları olan bireylere yapılması daha uygun bulunmaktadır.

Mide balonu ameliyatından hemen önce kesinlikle endoskopi yapılmaktadır. Endoskopi sonucunda midedeki gastrit, reflü veya yara gibi herhangi bir sorunla karşılaşılırsa mide balonu işlemi yapılmamaktadır. Bunun nedeni midedeki bir sorunun hem ameliyatın gidişatını kötü etkileyeceği, hem mide balonunun etkisiz kalacağı, hem de üstüne bir işlem yapmanın bu organ için zararlı olabileceği ihtimalleridir. Bunlar düşük ihtimaller değillerdir ve her zaman bu uygulamadan önce dikkate alınmaktadır.

Mide Balonu Ameliyatı Sonrası

İntragastrik balon uygulamasından sonra bazı besinlere ağırlık verilmesi sağlıklı bir tercih olacaktır. Bu besinleri ve içecekleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Yağsız yoğurt ürünleri
 • Laktozsuz veya organik kefir
 • Meyve püresi
 • Kafeinsiz kahve
 • Şeker içermeyen hoşaf veya komposto
 • Soya sütü, Hindistan cevizi özlü süt ve badem sütü
 • Her gün minimum 1.5 litre kadar su
 • Adaçayı, yeşil çay ve diğer bitki çayları
 • Tamamen yağsız sütler
 • Un içermeyen sebze çorbaları
 • Sebze püresi

Mide Balonu Ameliyatı Sonrası Uzak Durulması Gereken Besinler ve Yiyecekler

Mide sindirim sisteminin temel organıdır desek yeridir. Bu yüzden midedeki derin veya yüzeysel herhangi bir işlemden sonra beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Mide balonu uygulamasından sonra bazı besinler sonuçlara kötü etki edebilir, ağrı yaratabilir veya komplikasyonları önemli derecede arttırabilir. Aşağıdaki besin listesi mide balonundan sonra uzak durulması gereken yiyecek ve içecekleri göstermiştir.

 • Ayçiçek yağı, zeytinyağı ve tereyağı
 • Brokoli ve karnabahar
 • Greyfurt, mandalina ve portakal meyveleri
 • Aşırı baharatlı yiyecekler
 • Lahana

Mide Balonu Yan Etkileri

İşlem bittikten birkaç saat sonra bireyde kramp, bulantı ve bazen kusma durumu görülebilmektedir. Genellikle bu yan etkiler 1 hafta içinde kaybolmaktadır. Yan etkilerin gücünü azaltmak ve sağlıklı bir süreç geçirmek için 3.gün ile 10.günü kapsayan süre zarfında meyve püresi ve sebze püresinin ağırlıklı olduğu diyet programı uygulanmaktadır. 10 gün geçtikten sonra normal ve katı gıdaların bulunduğu beslenme türüne geçiş yapılabilmektedir.

Mide Balonunun Komplikasyonları

Bu işlemin olası en ciddi komplikasyonlarından biri, balonun içerisinde mevcut bulunan serum sıvısının bir hata veya doğal olumsuz durum sonucunda sızmasıdır.

Mide Balonu Emziren Anneler için Uygun mu?

Mide balonu ameliyatı emzirme döneminde bulunan kadın bireyler için tavsiye edilmemektedir. Hamile bireyler ve emziren anneler mide balonu işleminden uzak durmalıdırlar.

Mide Balonu Yaptıranların Öncesi Sonrası

Mide balonu yaptıranların öncesi sonrası fotoğrafları şu şekilde;

mide balonu öncesi sonrası mide balonu kadın zayıflama öncesi sonrası

mide balonu öncesi sonrası zayıflama mide balonu ile zayıflama erkek öncesi sonrası

Mide Balonu ile Obezite Tedavisi Fiyatları

Mide balonu fiyatı almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!